Strona używa plików cookies. Ukryj
Produkt prześcigający technologicznie swoich konkurentów pod wieloma względami. Zaprojektowany do użytkowania w skrajnie trudnych i wymagających warunkach. Czym wyróżniają się buty Explora Magic ?
Buty Explora Magic można opisać krótko i zwięźle – produkt do zadań specjalnych. Model ten jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania jeźdźców i użytkowników koni mierzących się z problemem bardzo trudnych warunków, w których przyszło im pracować z końmi. Podczas gdy pozostali producenci napotykają zamknięte drzwi, Explora Magic znajduje ucieczkę korzystając z okna.
Co w praktyce oznaczają bardzo trudne warunki? Będą to okolice umożliwiające pracę jedynie na bardzo twardych, czy kamienistych podłożach. Nie mówimy tu oczywiście o żwirze i otoczakach. Pod rozważanie wchodzą półpustynne warunki bogate w masywne kamienie, gęsto rozsiane na dużych obszarach, a także teren górzysty.
Innowacyjna podeszwa umożliwia koniom poruszanie się w skrajnie trudnych i niesprzyjających warunkach, jak ukazane zostało na zdjęciu poniżej. Ponadto buty charakteryzuje Anti-loss system oraz No-twist system. Pierwszy z nich odpowiada za zapobiegania zsuwaniu się buta w trakcie użytkowania, drugi zaś za zapobieganie przekręcaniu się. Ponadto posiadają możliwość regulacji wysokości piętek, dzięki czemu dopasowują się do kopyta jak rękawiczka. Brzmi ciekawie? To jeszcze nie wszystko!
Podeszwa w tym modelu ma specjalną szczelinę pod strzałką, która sprawia, że but pracuje razem z kopytem – rozszerza się podczas fazy uderzenia o ziemię. Jest to najbardziej zaawansowana konstrukcja na rynku, zaprojektowana w zgodzie z biomechaniką ruchu. Explora Magic dedykowane są zarówno amatorom wielogodzinnych wyjazdów w teren, również zaprzęgiem, jak i zawodowcom biorącym udział w rajdach i konkurencjach terenowych.
Na pierwszy rzut oka można zauważyć, jak mocny bieżnik posiada podeszwa buta Explora Magic. Dzięki tak ukształtowanym strukturom, koń zyskuje niezwykłą przyczepność i stabilność w trakcie stawiania kroków nawet w bardzo trudnym terenie. Producent dodatkowo przewidział chęć niektórych użytkowników do zastosowania haceli, dzięki czemu podeszwa wyposażona jest w stosowne otwory do ich wkręcenia.
Puszka buta oraz jego podeszwa wyposażone są w otwory wentylacyjne, których dodatkową rolą jest odprowadzanie wilgoci i wody, a także piachu, czy błota z wewnątrz, jeżeli dostaną się tam w trakcie jazdy. Sama puszka nie sięga koronki, dzięki czemu zagrożenie jej uszkodzenia jest praktycznie zerowe. Ponieważ konstrukcja buta obejmuje piętkę i anatomicznie układa się wraz z jej krzywizną, łagodnie przylegając do nogi, nie ma obawy, że but zsunie się w trakcie użytkowania. Dba o to wymieniony już wcześniej Ati-loss system. Dodatkowo, nieregularny kształt pasków zapobiega samoistnemu wysuwaniu się ich i rozregulowania w trakcie użytkowania. Neoprenowy gaiter można ściągnąć w każdej chwili i wyczyścić lub wymienić na nowy. W tym celu niezbędne będzie skorzystanie z załączonego do zestawu narzędzia (o którym później). Stanowi to niewielkie utrudnienie w dbaniu o czystość i kondycję produktu, zapobiega jednak przekręcaniu się podkładki.
Producent przewidział dopasowanie zarówno do kopyt regularnych, o bardziej foremnym kształcie oraz kopyt wąskich, ale długich. W tym celu wypuścił linię o oznaczeniach numerycznych od 1 do 4 (wariant Regular) oraz od E1 do E4 (wariant Slim). Poniższa tabela rozmiarów ukazuje rozpiętość wymiarów kopyta względem określonego oznaczenia.
Pomiary najlepiej ściągać z kopyt świeżo po struganiu – maksymalnie po 1-2 dniach od wizyty kowala. Najlepiej użyć do tego centymetra krawieckiego z wyraźną, dokładną podziałką. Do wybrania odpowiedniego rozmiaru potrzebne będą dwa pomiary, które następnie należy porównać z powyższą tabelą rozmiarów.
Pomiar pierwszy – długość kopyta od końców rowków przystrzałkowych do końca pazura, symetrycznie względem prawej i lewej strony kopyta (różowa linia na załączonym obrazku). Należy upewnić się, czy kąty wsporowe są poprawnie wywerkowane. Należy mierzyć całą powierzchnię przenoszącą obciążenia, bez piętek. Pomiar drugi – szerokość kopyta w najszerszym miejscu (zielona linia na załączonym obrazku).
Buty posiadają kilkustopniową regulację, mocowane są za pomocą pasków z trwałej taśmy TPU oraz dedykowanych nitów. Easy-on system zapewnia szybką i prostą regulację, umożliwiającą błyskawiczne dopasowanie. Do tego procesu nie są wymagane dodatkowe narzędzia i akcesoria. Założenie buta ogranicza się zatem do wsunięcia kopyta w puszkę buta oraz zapięciu pasków regulujących na knopiki. Zapięty but nie powinien być ściśnięty ani pozostawiać luzów.
Decydując się na zakup butów Explora Magic, otrzymamy nie tylko buty wraz z neoprenowym gaiterem. W skład zestawu wchodzą również instrukcja obsługi i regulacji w języku angielskim, zapasowy pasek regulujący, zapasowe elementy metalowe oraz klucz imbusowy.
Neoprenowy gaiter wyposażony jest dodatkowo w kieszonki, w których z łatwością ukryjemy paski regulujące tak, aby nie odstawały w trakcie użytkowania. Całość zapakowana jest w dedykowanym pudełku, oznaczonym rozmiarem butów.
Explora Magic oraz FlexBoots są dwoma skrajnie różnymi produktami. Podczas gdy buty Explora Magic przeznaczone są do użytkowania w warunkach ekstremalnych i na zdorwych kopytach, FlexBoots zostały stworzone z myślą o koniach rozkuwanych, przechodzących rehabilitację czy regenerację i na nieco lżejsze warunki. Więcej o butach Flex przeczytasz tutaj. Podczas gdy zadaniem FlexBoots jest stymulowanie i zachęcenie posiadaczy do prawidłowego prowadzenia kopyt oraz pomoc koniom z dolegliwościami, które ich dotyczą, buty Explora Magic są produktem do jazdy wyczynowej przy jednoczesnym pozostawieniu sztuki strugania po stronie użytkownika. Jak twierdzi producent, do celów leczniczych przeznaczony został inny proponowany przez niego produkt. Stąd wynika także podział rozmiarówki na wersję Regular oraz Slim.
Komentowanie wyłączone
© Siodlarenka 2021