Flex Hoof Boots – buty dla koni

Dziękujemy za zainteresowanie naszym produktem – najlepszymi butami dla koni na rynku. Jest to produkt dla świadomych właścicieli, którzy chcą dla swoich podopiecznych jak najlepszych wyników w pracy oraz komfortowego życia bez bólu kopyt. Zachęcamy do zapoznania się z treścią strony, znajdują się tutaj między innymi informacje na temat użytkowania i wyboru odpowiedniego rozmiaru.

Spis treści:

 • O butach Flex Hoof Boots
 • Pielęgnacja kopyt i dopasowanie rozmiaru
 • Użytkowanie i pielęgnacja (film)
 • Akcesoria Dodatkowe (film)
 • Gwarancja, naprawa i zwrot
 • Wypożyczalnia butów
 • Oferta dla sklepów i strugaczy

O butach Flex Hoof Boots

Flex Hoof Boots – jak wskazuje nazwa – są wyjątkowo elastyczne i posiadają wiele opcji dopasowania i regulacji, dzięki czemu użytkowanie ich jest wygodne i bezpieczne dla konia i jeźdźca.

Flex Hoof Boots mogą być używane jako:

 • wsparcie kopyt przy rehabilitacji (na przykład przy problemach z cienką podeszwą, opuszczeniem kości kopytowej, u koni po ochwacie itp.);
 • jako wyjątkowo trwała ochrona kopyt podczas jazdy rekreacyjnej i sportowej, powożenia oraz pracy z ziemi;
 • pomoc w okresie przejściowym po rozkuciu – przyzwyczajanie do pracy boso. Zapewnią też komfort koniom o wrażliwych kopytach, które „macają” podłoże.

Do butów dokupić można dedykowane wkładki FlexPad EVA oraz FlexPad KEVLAR, które zapewniają koniowi dodatkowy komfort podczas chodzenia. Wkładki docięte są do odpowiedniego kształtu i nie przesuwają się w butach. Więcej szczegółów w paragrafie „Akcesoria dodatkowe”.

Szczególną zaletą tych butów jest ich prostota – brak linek, rzepów, zacisków i innych elementów, które mogą się „wyrobić” lub zabrudzić podczas użytkowania.

Buty te pracują razem z kopytem w każdej osi, dlatego pozwalają koniowi „czuć” podłoże. Sprawdzą się podczas jazdy po kamienistej lub bardzo twardej nawierzchni. Od spodu wyposażone są w bieżnik oraz otwory do przymocowania kolców (haceli), dzięki czemu będą idealne również do jazdy i padokowania w deszczową pogodę lub w zimie.


Pielęgnacja kopyt i dopasowanie rozmiaru

Prawidłowe werkowanie gwarantuje zdrowie kopyt i trwałość butów

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na sposób poruszania się konia ma prawidłowo funkcjonujące kopyto. Właściciel powinien dbać o częste i prawidłowe werkowanie – najlepiej w odstępie 1-2 tygodni. Jeśli strugacz/kowal nie może przyjeżdżać z taką częstotliwością do Waszego podopiecznego, sugerujemy nauczyć się, jak należy samodzielnie przycinać kopyto pomiędzy wizytami. Kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych kopyt i dobrze funkcjonujących butów ma przycinanie ścian kopyt i pilnowanie długości pazura. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z anatomicznym/naturalnym werkowaniem kopyt, poproś o pomoc kogoś doświadczonego, kto holistycznie podchodzi do kwestii komfortu i zdrowia Twojego konia.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak powinno wyglądać dobrze prowadzone kopyto. Zdajemy sobie sprawę, że większość kopyt obecnie spotykanych koni jest daleka od ideału. Poniższe zestawienie pozwoli wam skontrolować pracę strugacza, dzięki czemu (być może) poprawi się sposób poruszania Waszego wierzchowca.

DOBRZE

1. kąty wsporowe przycięte w taki sposób, aby przesunąć płaszczyznę przenoszącą obciążenia w tył kopyta

2. ściany wsporowe przycięte do poziomu zdrowej podeszwy

3. brak flary, ubytków w linii białej i obłamanych ścian

4. cieżar przenoszony jest wspólnie przez ścianę kopyta, podeszwę i strzałkę

5. przycięty pazur

ŹLE

1. „położone” kąty wsporowe

2. wystająca, częściowo odłamana ściana kopyta

3. ostre krawędzie, flara, uszkodzenia w miejscu linii białej

4. za długi pazur

Jak dopasować rozmiar?

Buty Flex dostępne są w naszej ofercie w sześciu rozmiarach: 90, 100 (FlexPony), 110, 120, 130 i 140 (FlexHorse), co odpowiada kopytom o przybliżonych szerokościach 9, 10, 11, 12, 13 i 14 cm. Dodatkowo do każdego buta można dokupić wkładki, które nie tylko pozwalają na amortyzację i przedłużają żywotność butów, ale też unoszą kopyto o kilka mm, dzięki czemu ułatwią nam dopasowanie buta.
Buty posiadają kilkustopniową regulację rozmiarów. Można w nich dostosować pozycję gaiterów, czyli neoprenowych elementów, które zakładamy wokół pęcin. Buty mocowane są za pomocą dwóch pasków z trwałej taśmy TPU, a zapięcie wykonane jest ze znanych wam z naszego sklepu nitów-knopików. Górny pasek ma ośmiostopniową regulację, pozwalającą na dopasowanie obwodu gaitera, natomiast dolny pasek posiada czterostopniową regulację po każdej stronie, dzięki czemu but ściśle przylega do kopyta.

Kopyto nie powinno mieć wystających lub ostrych krawędzi, które mogłyby uszkodzić buty od wewnętrznej strony. Szczególną uwagę trzeba przykładać do werkowania ścian mniej więcej do poziomu podeszwy, aby uniknąć sytuacji, w której cały ciężar kończyny przenoszony jest na ścianie kopyta. Jest to niebezpieczne zarówno dla butów, jak i – przede wszystkim – dla mechaniki całego kopyta.

Pomiary najlepiej ściągać z kopyt świeżo po struganiu – maksymalnie po 1-2 dniach od wizyty kowala. Najlepiej użyć do tego centymetra krawieckiego z wyraźną, dokładną podziałką. Do wybrania odpowiedniego rozmiaru potrzebne będą nam dwa pomiary:

 1. Długość kopyta od końców rowków przystrzałkowych do końca pazura, symetrycznie względem prawej i lewej strony kopyta (różowa linia na załączonym obrazku). Należy upewnić się, czy kąty wsporowe są poprawnie wywerkowane. Mierzymy całą powierzchnię przenoszącą obciążenia, bez piętek!
 2. Szerokość kopyta w najszerszym miejscu (zielona linia na załączonym obrazku).

Obok znajduje się przykład symetrycznego, dobrze wywerkowanego kopyta, na którym zaznaczone są dwa wymiary – długość (kolor różowy) od wierzchołków kątów wsporowych do pazura i szerokość (kolor zielony) w najszerszym miejscu puszki. Dopasowanie butów do tak dobrze prowadzonych kopyt nie sprawia większych kłopotów. Pomiary należy następnie porównać z poniższą tabelą rozmiarów.

Dostępne rozmiary butów

Przykład: jeśli dysponujemy pomiarami świeżo po struganiu i kopyto ma 115 mm na szerokość i 120 mm na długość, to należy wybrać rozmiar 120. Jeśli natomiast mamy takie same wyniki pomiarów 3 tygodnie po wizycie strugacza, wtedy można bezpiecznie założyć, że prawidłowy rozmiar kopyt jest nieco mniejszy i sięgnąć po buty w rozmiarze 110. Jeszcze raz podkreślamy, że kopyta powinny być strugane z dużą częstotliwością, aby zapewnić wygodę koniowi i nie spowodować uszkodzenia butów. Częstość strugania zależy od pory roku, wilgotności, podłoża po którym porusza się koń, jego wieku i wielu innych czynników. Należy skonsultować to ze strugaczem. Jeśli rozmiar kopyta wypada pomiędzy dwoma romiarami butów, wtedy należy wybrać rozmiar większy i dopasować odpowiednie wkładki.


Użytkowanie i pielęgnacja

Buty są gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z paczki. Pierwszą jazdę zalecamy przeprowadzić w kontrolowanych warunkach – na ujeżdżalni lub hali – aby upewnić się, że buty nie przesuwają się ani nie sprawiają koniowi dyskomfortu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy ciaśniej dopasować buty za pomocą regulacji lub zastosować dodatkowe wkładki. But powinien pracować razem z kopytem, ale nie może się przesuwać ani nachodzić na koronkę. Jeśli koń ma nawyk nadeptywania tylnymi kopytami na przednie, można założyć kaloszki na wierzch butów Flex Hoof Boots, aby uchronić je przed ściągnięciem podczas jazdy.

Buty są niesamowicie odporne na tarcie i działanie niekorzystych warunków atmosferycznych. Po użyciu należy je dokładnie opłukać ciepłą wodą z detergentem i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli w bieżniku utkną kamienie, można je łatwo usunąć za pomocą kopystki. Zaleca się wymianę wkładek co kilka miesięcy, aby zapewnić niezbędną ochronę kopytom. Buty nie zawierają żadnych linek, które mogą się obluzować w trakcie używania, ani rzepów, które brudzą się już po pierwszym użyciu.

Na co zwrócić uwagę przed pierwszym użyciem?

Buty Flex Hoof Boots są idealnym rozwiązaniem dla większości koni użytkowych lub koni podczas rehabilitacji, istnieją jednak przypadki, w których to rozwiązanie się nie sprawdzi:

 • kiedy koń pozostawiony jest kilka tygodni bez strugania;
 • gdy kopyta są za długie, ściana jest częściowo odłamana lub kiedy występują zadziory i nierówności w miejscu kontaktu kopyta z butem;
 • jeśli kopyto ma za długi pazur, to zazwyczaj występują w nim inne deformacje, które utrudnią dopasowanie rozmiaru;
 • kiedy koń cierpi na sztywność pleców, na przykład ze względu na przebyty uraz lub źle dopasowane siodło i powłóczy przednimi nogami, czubki butów mogą się nadmiernie ścierać.

W powyższych wypadkach sugerujemy konsultację ze strugaczem w celu uzgodnienia krótszego cyklu strugania lub naukę samodzielnego werkowania kopyt pomiędzy wizytami kowala. W Polsce dostępnych jest obecnie wiele kursów na temat prawidłowego werkowania, które gorąco polecamy wszystkim osobom posiadającym i użytkowującym konie. W przypadku problemów z grzbietem zalecamy konsultacje ze specjalistą.

Obecnie oferujemy buty FlexHorse w rozmiarach 110, 120, 130 i 140 mm. Producent planuje w niedalekiej przyszłości wprowadzenie rozszerzonej rozmiarówki, ale jeśli żaden z obecnie dostępnych rozmiarów nie pasuje na twojego konia, to dopasowywanie na siłę jest złym pomysłem.


Akcesoria dodatkowe

Wkładki EVA i KEVLAR

FlexPad EVA to miękka podkładka piankowa, która dopasowuje się do podeszwy kopyt i wnętrza buta. Podkładka FlexPad EVA ma grubość 5.5 mm i jest idelanie docięta do rozmiaru buta, dzięki temu nie przekręca się podczas uzytkowania. Wykonana jest z kopolimeru dwóch tworzyw sztucznych: etylenu i octanu winylu i ma strukturę sieci, dzięki czemu dobrze amortyzuje wstrząsy. Dostosowuje się do krzywizny podeszwy kopyta i „pamięta” jej kształt. Dzięki zastosowaniu tej podkładki Twój koń będzie czuł się jeszcze bardziej komfortowo! Wkładki należy wymieniać w miarę zużycia, co kilka miesięcy. Częstotliwość wymiany wkładek jest oczywiście uzależniona od poprawnego strugania kopyt i sposobu, w jaki chodzi koń. FlexPad EVA to produkt, dzięki któremu możesz również sprawdzić, jak koń rozkłada ciężar kończyny pomiędzy podeszwę, strzałkę i ściany kopyt. Wkładki sprzedawane są w parach.

FlexPad KEVLAR to wkładki, które pokryte są warstwą kevlaru, czyli bardzo wytrzymałego tworzywa, które stosowane jest m. in. w kamizelkach kuloodpornych. Zapewniają jeszcze lepsze podparcie i są bardziej wytrzymałe niż wkładki EVA, dlatego mogą stanowić świetną pomoc przy rehabilitacji chorych kopyt. Nie są one tak elastyczne jak wkładki piankowe, dlatego nie dostosowują się tak dobrze do kształtu podeszwy. Jest to dobry wybór dla koni z problematycznymi kopytami, dla których wkładki piankowe mogłyby być za miękkie lub za szybko się zużywać. Grubość 6 mm, sprzedawane w parach

Gaitery neoprenowe

Gaiter to neoprenowy element, który stabilizuje but na pęcinie. Dostępny jest w wielu opcjach kolorystycznych, dzięki czemu możliwa jest personalizacja butów i dobranie ich pod kolor sprzętu. Gaitery są sprzedawane oddzielnie i łatwe w wymianie. Sprzedawane pojedynczo – można zaszaleć z kolorami 🙂

Dostępne kolory:

 • czarny
 • royal blue
 • czerwony
 • pomarańczowy neon
 • fuksja
 • turkusowy
 • zielony neon
 • żółty neon

Gwarancja, naprawa i zwrot

Największe obciążenia buty przyjmują od wewnętrznej strony – przy kontakcie ze ścianą kopyta i ścianami/kątami wsporowymi, jeśli te są za długie. Producent zapewnia, że poprawne struganie (unikanie za długich ścian i ostrych krawędzi) i stosowanie wkładek amortyzujących przedłuża żywotnosć butów. 

Każdy, kto kupuje buty Flex Hoof Boots ma prawo do odesłania butów na zasadzie 90-dniowej gwarancji. Para wadliwych butów zostanie oddana producentowi w celu naprawy. Normalne ślady zużycia nie są podstawą do naprawy.

Gwarancja nie jest udzielana na produkt, który został uszkodzony w wyniku niewłaściwego użytkowania lub celowego działania, na przykład, gdy koń na niego nadepnął, pogryzł lub jeśli produkt był użytkowany niezgodnie z wytycznymi producenta. Gwarancja nie obejmuje również uszkodzeń butów spowodowanych złym lub niedostatecznie częstym struganiem kopyt. Więcej informacji na temat prawidłowej pielęgnacji kopyt znajduje się w paragrafie „Pielęgnacja kopyt i dopasowanie rozmiaru”.


Wypożyczalnia butów

Więcej informacji wkrótce.


Oferta dla sklepów i strugaczy

Sklep Siodlarenka jest wyłącznym dystrybutorem produktów Flex Horse na Polskę. Jeśli chcesz wprowadzić ten asortyment do oferty swojego sklepu, prosimy o kontakt mailowy: info@siodlarenka.pl lub telefoniczny: +48 535 883 548.